Kyocera M3560IDN MFP Multifunction Copier
*Images may show options not included in price. Kyocera M3560IDN MFP Multifunction Copier
previous image next image
previous image next image
customers choose us for our low prices
  • Printer
  • Copier
  • Scanner
  • Fax
  • 60
  • Monochrome
Model No.:M3560IDN
Condition:New
Availability: Out Of Stock
Shipping:Ask About Free Shipping!
Images are for illustration purposes only and do not necessarily reflect the actual product.
Product Details
Specifications
Accessories
Reviews
Product Details
Overview
This very powerful MFP with speeds of up to 60 ppm is designed to handle even the largest print runs. It can be complemented with additional paper cassettes holding up to 2,600 pages in total and can easily be integrated into your existing business workflows thanks to the integrated open solution platform HyPAS™. The long-life components guarantee the reliability and productivity you expect from a genuine KYOCERA device; you will certainly also appreciate its low printing costs and low environmental impact.
Main Features
  • Up to 60 pages per minute in A4
  • Double-sided print, copy, fax and color-scan functionality
  • Mobile printing support including AirPrint
  • 7-inch full-color touch panel with home screen provides ease of use
  • HyPAS™ Solution Platform enables powerful customisations
  • Long-life drum and developer last for 500,000 A4 pages
  • Low power consumption (TEC) and low noise mode
  • Exceptionally low printing costs in its class
Specifications
GENERAL
General type b/w multifunctional for A4 format
Technology KYOCERA ECOSYS Laser, HyPAS™ Solution Platform
Engine speed Up to 60 pages A4 per minute
Resolution 1,200 dpi quality (1,800 x 600, print), 600 x 600 dpi, 256 greyscales (scan/copy)
Warm-up time Approx. 25 seconds or less from power on
Time to first print Approx. 8 seconds or less
Time to first copy Approx. 8 seconds or less
Dimensions (W x D x H) 475 x 455 x 590 mm
Weight Approx. 23.3 kg
Power consumption Copying / Printing: 803 W, Ready mode: 70.8 W, Low-power mode: 46.4 W, Sleep-mode: 2.4 W Typical Electricity Consumption (TEC): 3.3 KWh / week
Power source AC 220 ~ 240 V, 50 Hz
General memory Standard 1024 MB, max. 2048 MB
PAPER HANDLING
Input capacity 100-sheet multi-purpose tray; 60 – 220 g/m²; A4, A5, A6, B5, Letter, Legal, Custom (70 x 148 – 216 x 356 mm) 500-sheet universal paper cassette, 60 – 120 g/m²; A4, A5, A6, B5, Letter, Legal, Custom (105 x 148 mm bis 216 x 356 mm)
Max. input capacity with options 2,600 sheets
Duplex unit Duplex as standard supports A4, A5, B5, Letter, Legal, Custom (140 x 210 mm to 216 x 356 mm), 60–120 g/m²
Document processor Reversing document processor: 75-sheet, 50–120 g/m², A4, A5, A6, B5, Letter, Legal, Custom (105 x 148 to 216 x 356 mm)
General paper handling All paper capacities quoted are based on a paper thickness of max. 0.11 mm. Please use paper recommended by KYOCERA under normal environmental conditions.
PRINT
Processor PowerPC 465S / 667 MHz
Controller language PRESCRIBE IIe
Integrated Accounting 100 department codes
Resolution 1,200 dpi quality (1,800 x 600, print)
COPY
Copy resolution 600 x 600 dpi
Max. original size A4/Legal
Exposure modes Auto, manual: 9 steps
Preset magnification ratios 7 Reductions / 5 Enlargements
Zoom range 25 - 400 % in 1% steps